AKÜ EV SAHİPLİĞİNDE “ERASMUS PROJE YÖNETİMİ TOPLANTISI” BAŞLADI

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (UİM) ev sahipliğinde 21-22 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek “Erasmus+ Yükseköğretim KA131 Hareketlilik Proje Yönetimi Toplantısı” başladı.

Atatürk Kongre Merkezinde başlayan toplantıya AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Ulusal Ajans Yüksek Öğretim Koordinatörü Hür Güldü, UİM Müdürü Doç. Dr. Volkan Yüncü, Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Fati̇h Güngör ile üniversitelerinin Erasmus koordinatörleri, temsilcileri ve akademik personel katıldı.

“UİM’in başarısı AKÜ’nün uluslararasılaşmaya verdiği önemin göstergesi”

“Erasmus+ Yükseköğretim KA131 Hareketlilik Proje Yönetimi Toplantısı”nın açış konuşmasını yapan UİM Müdürü Doç. Dr. Volkan Yüncü, Erasmus temsilcilerini Afyonkarahisar ve Afyon Kocatepe Üniversitesinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. AKÜ’nün son yıllarda yükselen bir grafikle başarılı bir performans sergilediğini belirten Yüncü,  “Bunun haklı gururunu yaşıyoruz ama burada hakkı teslim etmemiz gereken noktalar da var ki bunlardan ilki değerli Ulusal Ajans Yönetimi ve yetkilileridir. Bu toplantılarda kendileri ile iletişim kurduğumuzda oldukça hızlı ve çözüm odaklı yaklaşımları bunda çok etkili. Hibe kullanımımız, öğrenci ve personel hareketliliği ve anlaşma sayımız gibi birçok etken bu grafiğimizin yukarı çıkmasını sağlıyor. Bu etkenler de bir diğer unsur da üniversitemizin kurumsal vizyon ve stratejisi ile doğrudan ilişkilidir. Burada bir başarıdan söz ediyoruz fakat bu noktada bu başarı en tepeden en aşağıya kadar gidiyor” diye konuştu.

“AKÜ niteliksel gelişmeyi önceliyor”

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise AKÜ’nün köklerinin 1974 yılına uzandığını dile getirerek, “Anadolu Üniversitesine bağlı Maliye Muhasebe Yüksekokulu olarak ilk tohumları atıldı. 1992 yılında çıkan kanunla üniversiteleşti. Üniversitemiz zaferin kazanıldığı bu kadim topraklarda kök salan güçlü bir kurum olma yolunda ilerliyor. Kuruluşundan bugüne 170 bin civarında mezun veren bir üniversiteyiz. Hali hazırda 1080’i akademik, 970’i idari olmak üzere toplam 2 bin personeli ile Cumhuriyetimizin 100. yılında; 2. yüzyılın Türkiye Yüzyılı olması yönündeki çabalarıyla niteliksel gelişmeyi öncelikli politika olarak belirleyen kurumuz” dedi. Üniversitelerin kurulduktan sonra fiziksel ve akademik altyapı çalışmalarına odaklandığını söyleyen Karakaş,  “Uzun süre bu odaklanma devam eder. Belirli bir noktaya gelindiğinde aslında burada politikalarda bir dönüşüm gerçekleştirip yönümüzü niteliksel alana çevirmemiz gerekiyor. Bütün kurumların kuruluş süreçlerinde bu tür hikayeler yaşanır. Bizde 2019 Nisan ayında Rektörlüğe atandığımızda oluşturduğumuz yönetim ile birlikte; artık üniversitemizin dikey gelişim süreci önemli ölçüde tamamlandı bundan sonra niteliksel gelişmeyi temel politika olarak benimsemeliyiz. Bu doğrultuda stratejik planımızı güncelledik” ifadelerini kullandı.

“Uluslararasılaşma üniversitelerin 4. misyonu”

Ana politika olarak niteliksel gelişmeyi önceleyerek yeni hedefler oluşturduklarını ve bu  hedeflerin içerisinde uluslarasılaşmanın da olduğunu vurgulayan Karakaş, şunları söyledi:

“Özellikle uluslararasılaşma noktasında rekabet kapasitemizi büyütmeyi hedefledik. Bu doğrultuda çok yönlü politikalar koyduk ve koymaya devam ediyoruz. II. Dünya Savaşından sonra kurulan yeni dünya düzeni içerisinde dünyanın küresel bir köy olma süreci başlamıştı. Bu 1980’li yıllarda ivmesini yükseltti. Özellikle bilişim teknolojisinin hızlı gelişimi ile birlikte. 2000’li yıllarda yaşadığımız dönemde de ise küreselleşmenin ivmesi oldukça yükseldi. Dolayısıyla siz sadece bulunduğunuz lokasyonda etkinlik oluşturan işler yapan bir kurum olamazsınız. Eğer adınız üniversite ise mutlaka uluslararasılaşma düzeyinde bu küreselleşme sürecinin getirmiş olduğu imkanlardan faydalanma ve bu sürece de katkıda bulunma adına faaliyetler gerçekleştirmeniz gerekir. Bu anlamda bizde; uluslararasılaşma noktasında rekabet kapasitemizi artırmayı ana niteliksel gelişme politikamızın hedefleri içerisine yerleştirdik. Bu doğrultuda da çok yönlü çalışmalar başlattık.”

 Üniversitenin temel misyonlarının olduğunu 4. misyon olarak da uluslararasılaşmanın  hızla ilerlediğini ifade eden Karakaş, “Üniversitenin temel misyonları var; eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, toplumsal katkı gibi 3 temel misyonu var. Uluslararasılaşma da bu misyonlara eklenen 4. misyon haline gelme yolunda hızla ilerliyor. Bu trendi de görerek, öncelikli hedeflerimiz arasına uluslararasılaşma noktasındaki rekabet kapasitesini arttırmayı koymuş oldu” şeklinde konuştu. AKÜ misyonuna uygun olarak faaliyetlerini hızlandırdığını ve çeşitlendirdiğini belirten Karakaş,  “Merkezimizin faaliyetleri kapsamında farklı ülkelerde birçok üniversite ile iş birliği anlaşmalarına imza attık. Avrupa Birliği Erasmus+ hareketliliği başta olmak üzere ikili anlaşmalarla Avrupa Birliği ülkelerine öğrenci ve personelimizi göndermeye devam ediyoruz. Örneğin, göreve geldiğimiz 2019 yılında personel hareketliliği sayımız 73 iken, bu sayıyı 2023 yılında 129’a yükselttik” diye konuştu.

Türkiye’de konsonsiyum çeşitliliği ve bütçesinde AKÜ ilk sırada

Afyon Kocatepe Üniversitesinin 2023 yılı Erasmus+ staj konsorsiyumlarında 5’inde koordinatör, 5’inde ise ortak olduğu toplam 10 konsorsiyum ile Türkiye’de konsorsiyum çeşitliliği en fazla olan ve en yüksek hibe almaya hak kazanan üniversite olduğunu söyleyen Karakaş, “Koordinatör ve ortak olduğumuz Staj Hareketliliği Projelerimiz arasında; Erasmus+ Avrupa Staj Fırsatları Konsorsiyumu, Gastronomi Konsorsiyumu, Veteriner Staj Konsorsiyumu, Yeraltı Kaynakları ve Enerji Konsorsiyumu, Eğitim Bilimleri Staj Konsorsiyumu, Dumlupınar Staj Konsorsiyumu, BEM Staj Konsorsiyumu, Tekno-Staj Konsorsiyumu ve Frigya Staj Konsorsiyumu bulunmaktadır” diye konuştu. 2019 yılında Ulusal Ajans tarafından AKÜ’ye tahsis edilen bütçenin 466 bin Avro iken bu rakamın 2023 yılında 705 bin Avro’ya yükseldiğine değinen Karakaş, “2023 yılı Erasmus+ KA171 hibelerine göre ise Afyon Kocatepe Üniversitesi, Bangladeş, Kamboçya, Gürcistan, Ekvador, Fiji, Gambiya, Güney Afrika olmak üzere toplam 26 ülkeye, 179 bin 195 avro hibe almaya hak kazanmıştır.Alınan hibelerle Erasmus+ KA171 programında değişim yapabileceğimiz ülke sayısı artmış, önceki projemizde yer almayan Karadağ, Kamboçya, Nepal, Tunus, Jamaika ve Fiji projemize dahil olmuştur” dedi. AKÜ’nün Erasmus+ KA131 hareketliliğinde 149, KA171 hareketliliğin de ise 91 farklı kurum ile anlaşması olduğunu ifade eden Karakaş,  “Erasmus+ KA131 hareketliliğinde Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Polonya gibi Avrupa ülkelerinden toplam 149 farklı kurum ile Erasmus+ anlaşması bulunmaktadır. Yine KA171’de ise Afyon Kocatepe Üniversitesinin Azerbaycan, Bangladeş, Bosna Hersek, Ekvator, Güney Afrika, Madagaskar, Arnavutluk, Kosova gibi dünya ülkelerinden ise toplam 91 farklı kurum ile Erasmus+ anlaşması bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Karakaş, uluslararasılaşma konusunda başarıları her geçen yıl artan Afyon Kocatepe Üniversitesinin, gelecekte daha fazla öğrencisini ve personelini Erasmus+ kapsamında yurt dışına göndermeyi ve yurt dışından daha fazla öğrenci ve personeli yine Erasmus+ kapsamında misafir etme yolunda çalışmaya devam edecek bir kurum olduğunu da sözlerine ekledi.

2024 hibe miktarlarında artış yaşanacak

Açış konuşmalarının ardından Ulusal Ajans Yüksek Öğretim Koordinatörü Hür Güldü’nün “2023 Yılı Değerlendirmesi ve Güncel Gelişmeler” konulu sunumuna geçildi. Güldü, 2023 Yılına dair Erasmus+ hareketliliklerini değerlendirerek, veriler paylaştı. Güncel gelişmeler ve yenilikler hakkında bilgiler aktaran Güldü, 2024 yılına dair yapılması planlanan değişiklikleri anlattı:

“2024 yılında toplam dağıtılacak hibede artış söz konusu olacak. Elbette bu artış 2 katı gibi bir talebi karşılamaya yetmeyecek. Bir artış söz konusu olacak. Bizde bur artışı yeni yeni değişkenlerle dağıtım algoritmamıza ekleyeceğimiz değişkenlerle kendilerini daha iyiye götürmeye çalışacağız. Bunlardan bir tanesi akademik tanınma ile ilgili veri olacak. Bir tanesi imkanları kısıtlı katılımcıların katılımı ile ilgili bir veri olacak. Katılımcı anketinin yüksekliği ya da Türkiye ortalamasına göre üniversitenin bulunduğu yere göre tespit edilmiş standart sapma ile hesaplanacak bir veri olacak. 2024 yılında dağıtım algoritmamızı biraz daha zenginleştireceğiz. Bireysel destek hibe miktarlarında bir artış öngörülüyor.”

“Erasmus+ Yükseköğretim KA131 Hareketlilik Proje Yönetimi Toplantısı” öncesi Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ı makamında ziyaret etti.

21-22 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek “Erasmus+ Yükseköğretim KA131 Hareketlilik Proje Yönetimi Toplantısı” düzenlenen sosyal program ile sona erecek.

POLİS 107 BİN 400 BOŞ MAKARON ELE GEÇİRDİ POLİS 107 BİN 400 BOŞ MAKARON ELE GEÇİRDİ

Editör: Ayben Horzum