AKSAM SEVDÂ TÜRKÜLERİ KONSERİ KULAKLARIN PASINI SİLDİ.

 

AKSAM Türk Halk Müziği Topluluğunun; Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı, AKÜ Sultan Dîvânî Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ile Sanat Yönetmeni/Şef Emrah Kalın yönetiminde gerçekleştirilen "SEVDÂ TÜRKÜLERİ" temalı konser 2 Haziran Pazar günü, Atatürk Kongre Merkezi’ nde yoğun katılımla gerçekleşti.

 

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Gönül Dağı dizisinin sevilen oyuncularından Eser EYÜBOĞLU’ nun misafir sanatçı olarak katıldığı ve sanatseverler tarafından yoğun ilgi gösterilen   "Sevdâ Türküleri" temalı konsere; Vali Vekili Harun Reşit HAN, Belediye Başkan Yardımcısı Ömer YILDIZ, Başsavcı Fatih KARABACAK, Afyonkarahisar Defterdarı Mehmet AR, Tınaztepe Vergi Dairesi Müdürü Eyüp YILMAZ, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Erkan TANYERİ, Personel Müdürü Özlem BOZTEPE, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şuayip ÖZDEMİR, AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kemal YILDIZ ve çok sayıda müziksever katıldı.

Tek bölümden oluşan konserde AKSAM Türk Halk Müziği Korosu; Erzurum yöresine ait "Ceylan Gözlüm" , Ardahan yöresinden "Yasemen", ve Nevşehir yöresinden "Ayşemin Yeşil Sandığı" türkülerini seslendirdi. Konserin ilk solo eseri Rumeli yöresine ait olan "Şemsiyemin Ucu Kare"  Nevzat ALTINDAĞ tarafından icrâ edildi. Ardından koro; Ankara, Elazığ, Sivas yörelerine ait birbirinden renkli ve ahenkli türkülere yer verdi. Silifke yöresine ait "Kullar Olam Seni Doğuran Anaya" Betül Melisa AKSIN, Sivas yöresinden "Mah Cemalin Güneş midir Ay mıdır"  Süleyman ARIKAN, Azerbaycan yöresinden "Yandırdın Kalbimi" Dilek ELMAS ve Ayşe Gülem AVCI tarafından seslendirildi. Ardından Aksam Türk Halk Müziği Topluluğu koro şefi Emrah KALIN Kırşehir yöresine ait  "Ahu Gözlerini Sevdiğim Dilber " türküsü ile gönülleri mest etti.

OLGUN, “İKTİDARA HESAP SORMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR” OLGUN, “İKTİDARA HESAP SORMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

Anadolu’ nun zengin halk müziği eserlerinden, türkülerinden örneklerin seslendirildiği konserde Ankara ve Rumeli yörelerine ait türküler seslendiren Eser Eyüboğlu "Allı Gelin Taş Başını Yol Eder " türküsü ile müzikseverleri önce hüzünlendirdi. Ardından seslendirdiği "Bulaşık Almış Koyunlarını" türküsü ile salondaki türkü severleri coşturdu. Konserin sonlarına doğru Eser EYÜBOĞLU ve Vali Vekili Harun Reşit HAN "Al Fadimem" türküsü ile türkü severlere sürpriz düet sundu. Performansları büyük beğeni topladı.

Programın sonunda Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Yıldız, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ederek, AKSAM Türk Halk Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni/Şefi Emrah KALIN’a plaket takdîm etti. Ardından Vali Vekili Harun Reşit HAN konsere misafir sanatçı olarak katılan Eser EYÜBOĞLU’ na teşekkürlerini sunarak plaket takdîm etti.

Editör: Ayben Horzum