AFYONKARAHİSAR GASTRONOMİ DERNEĞİNDEN VALİ YİĞİTBAŞINA ZİYARET

Afyonkarahisar Gastronomi Derneği Başkanı Mikail Kiraz ve beraberindeki heyet Aşçılar Günü kapsamında Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nı ziyaret ettiler.

Beraberindeki Ziyaret sonrası bir açıklama yapan Afyonkarahisar Gastronomi Derneği Başkanı Mikail Kiraz, derneğin mutfak üretim sürecinden masaya servisine kadar süreçteki gastronomiye önem veren bir oluşum olduğunu belirterek amaçlarının bir gastronomi kenti olan Afyonkarahisar’ın lezzetlerini ulusal ve uluslarlarası düzeyde tanıtmak olduğunu ifade etti.

Kiraz, alanında kısıtlı derecede kaynak olmasına karşın gastronomi turizminin çok eskiye dayanan bir olgu olduğunu belirterek, “Binlerce yıl önce ipek yoluna verilen önemle birlikte baharatlara, zeytinyağına ve kahveye ulaşmak için büyük çaba harcayan insanların yerini, dünya üzerindeki geniş bir yelpazeye yayılan restoran tercihleriyle dikkat çeken modern gezginler aldı” dedi. Kiraz, “Günümüzde insanların turizm hareketine katılma nedenleri arasında bir şehrin mutfak kültürünü tanımak, tarihi dokusunu keşfetmek ve şehir ile bütünleşen mutfak unsurlarını deneyimlemek gibi nedenler gelmektedir. Artık insanlar ‘deniz-kum-güneş’ gibi klasik tatil anlayışının dışında gastronomi turizmi gibi alternatif turizm türlerini de tercih ediyorlar. Yerel kültür ve gastronomisini ön plana çıkarıp Dünyada gastronomi turizminde pay sahibi olan İtalya, Fransa ve İspanya gibi ülkeler gastronomi turizmi sayesinde turizm gelirlerinin büyük kısmını gastronomiden elde etmektedir” diye konuştu.

Ziyarette Afyonkarahisar Gastronomi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cem Batmaz, Kadın Kolları Başkanı Yıldız Koçar ve Gençlik Kolları Başkanı Mert Malak da hazır bulundu.

ÖZEL SPORCULAR KONYA’DA 4 MADALYA KAZANDI ÖZEL SPORCULAR KONYA’DA 4 MADALYA KAZANDI