15 TEMMUZ ANMA PROGRAMI 15 TEMMUZ ANMA PROGRAMI

AFYON'DA ULAŞIMA ZAM GELİYOR

Otobüs Ücretlerine Zam Geliyor: 8 Milyon TL Zarar Açıklandı

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, otobüslerde her ay 8 Milyon Tl zarar olduğunu açıklayarak gelecek ay taşımacılığa zam yapılacağını açıkladı.

Afyonkarahisar Belediyesi Temmuz ayı toplantısında, halk otobüslerine gelecek ay zam yapılacağı duyuruldu. Belediye Başkanı Burcu Köksal, mevcut ücretlerin çevre illere göre çok düşük olduğunu ve bu durumun belediyeye ciddi zarar verdiğini belirtti. Başkan Burcu Köksal, "1 Ağustos 2023’te zam yapılmıştı. Çevre illerde araştırma yaptım. Minibüs ücreti Eskişehir’de tam 20 TL, Uşak’ta 18 TL, Kütahya’da 20 TL. Bizde şu anda tam 10 TL, öğrenci 8 TL," diyerek Afyonkarahisar’daki mevcut ücretlerin çevre illere kıyasla oldukça düşük olduğunu ifade etti.

Şoförler Odası Başkanı’ndan Destek

Şoförler Odası Başkanı İbrahim Karataş, "Ülkemizin ekonomisi belli. Ciddi artışlar var. Bu meslekte ayakta kalması gerekiyor. Afyon çevre illerin yüzde 50 eksiğine çalışıyor. Artış olmazsa esnaf çok zorda kalacak," diyerek zam talebine destek verdi.

8 Milyon TL Zarar ve Acil İhtiyaçlar

Belediye Başkanı Burcu Köksal, "Belediye otobüslerimizde de çok ciddi zararına çalışıyoruz. Önümüzdeki mecliste konuşulacak. 8 Milyon TL zararımız var. Buna rağmen en iyi şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz. Otobüs eksiğimiz var. Tasarruf tedbirlerine takılıyoruz otobüs alamıyoruz. Acilen bunu karşılamamız gerekiyor. Sık sık arıza veren otobüsler var. Seferler yetersiz kalıyor. Umuyorum bakanlıktan gerekli onayı alırsak halkın bu konuda en iyi hizmeti almasını sağlayacağız. Herkese uygun olabilecek plan bütçe komisyonumuz önümüzdeki meclise bunu yetiştirecektir," diyerek yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Yeni ücretlerin detayları ve uygulama tarihi önümüzdeki meclis toplantısında belirlenecek.

Editör: Ayben Horzum