YURDUNUSEVEN, “GELECEK GENÇLERİN OMUZLARINDA YÜKSELECEK” YURDUNUSEVEN, “GELECEK GENÇLERİN OMUZLARINDA YÜKSELECEK”

AFYON ZAFER LİONS KULÜBÜ 100.YILDA 100 PAVLONYA AĞACI DİKİMİ YAPTI.

Afyon Zafer Lions Kulübü ‘’BU ŞEHİR ÇOK GÜZELLEŞECEK’’ sloganı ile çevre dostu bir projeye imza attı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi refüj alanında; Afyonkarahisar Belediyesi, Park Bahçeler Müdürlüğü ile birlikte yol boyunca ve kampüs girişine kadar Pavlonya fidanlarını diken kulüp üyeleri; bütün şehri mor ağaçlarla kaplayıp şehrin görsel havasını değiştirecekler.

Projenin amacı; ülkemiz ve dünyamızın geleceği açısından çok değerli olan Pavlonya Ağacının varlığı konusunda toplumda sosyal farkındalık oluşturmak ve bu ağacın başta temiz hava, küresel ısınma, çölleşme, yüksek oranda karbondioksit emilimi ve oksijen verimi, erozyonu önleme gibi maddi manevi birçok özelliğinin topluma duyurulması ve ağacın yaygınlaşmasını sağlamak.

Çiçeklerinden bal üretimi yapılarak alternatif tıpta da kullanılan ağacın pek çok özelliği daha bulunuyor. Yüksek protein içerdiğinden hayvan yemi, mobilya sektöründe kereste üretimi, müzik aletleri yapımı, kağıt sanayi, yaprakları küçük ve büyük baş hayvanları için besin kaynağı gibi üretime de katkı sunacak bir ağaç.

Afyon Zafer Lions Kulübü Başkanı Av. Murat Çelikbaş, ağaç dikimi esnasında yaptığı konuşmada;

‘’Türkiye’de bilinirliği az olan Pavlonya ağacını araştıran Kulüp üyemiz Lion Hacer Ölmez ‘in Proje Koordinatörlüğü’nü yaptığı bu çevre dostu etkinliğimize; kendi yaşadıkları şehirlerde ve ülkede projemizi sürdürmeleri için tüm Türk Lionları ve Dünya Lionlarını da davet ettik. 118 K Yönetim Çevresi Genel Yönetmeni Mine Şahin’den; proje ile ilgili destek sözü aldık. Çok yakında güzel ülkemizin her köşesinde bu ağaçları göreceğiz. Mor çiçekleri ile görsel bir şölene hazır olun.

‘’ Bu şehir çok güzelleşecek’’ dedik ve ilk adımı attık. Bu konuda duyarlı davranan yerel yönetimlerimize özellikle Afyonkarahisar Belediyesine teşekkür ediyoruz. Bizimle birlikte iki gün boyunca AKÜ önünde heyecanla dikim yapan emekçi arkadaşlarımıza özellikle teşekkür etmek istiyorum. Birleşmiş milletler otuzdan dan fazla ülke için açlık ve kıtlık tehlikesi olduğunu açıklamıştır. Çölleşme, yoksulluk, kıtlık, açlık, sel ve taşkın, erozyon göç ve savaşlara da sebep olmaktadır. Ülkemizin dörtte üçü hızla çölleşmektedir. İklim değişikliği nedeniyle toprak verimi ve yeşil örtü yavaş yavaş azalmaktadır.

Bizim gibi Uluslararası STK lar, yerel yönetimler, dernekler birlikte hareket ederek yaşadığımız dünyaya büyük bir fayda sağlayabiliriz ‘’ dedi.