AFSÜ VE AKÜ’DE AZERBAYCAN KÜLTÜRÜ TANITILDI

Azerbaycan’ın yöresel kıyafetleri, yemekleri ve müzikleri tanıtıldığı programa; Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Gençlik Hizmetleri Müdürü Ahmet Ertürk, AFSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Âdem Aslan ve protokol üyeleri katıldılar.

İKİ DEVLET TEK MİLLETİZ

OLGUN, “İKTİDARA HESAP SORMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR” OLGUN, “İKTİDARA HESAP SORMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

Programın açış konuşmasını yapan Müdür Kasapoğlu, “Azerbaycan’ın zengin kültürel mirasını tanıtmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye ve Azerbaycan, tarihin derinliklerinden gelen köklü bağlara sahiptir. ‘İki Devlet, Tek Millet’ anlayışı, sadece bir slogan değil, aynı zamanda iki ülkenin kader birliğinin ve dostluğunun en güzel ifadesidir. Bizler, aynı milletin evlatları olarak, tarih boyunca birbirimizin yanında olmuş, sevinçte ve tasada hep birlikte hareket etmişizdir. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki tarihi ve kültürel bağlar önemlidir. Bu bağlar iki ülke halkları arasında güçlü bir köprü oluşturmaktadır. Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesinde, Türkiye olarak her zaman kardeşlerimizin yanında olduk. Bugün de bu kardeşlik, siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda güçlenerek devam ediyor. Her iki ülkenin gençleri olarak, bu bağı daha da ileriye taşımak bizim görevimizdir. Kültürel etkinliklerimiz, ortak değerlerimizi ve dostluğumuzu pekiştirmek adına büyük bir fırsattır.”

AZERBAYCAN DETAYLI ŞEKİLDE TANITILDI

Programda Azerbaycan’ın tarihi kültürü ve halkın yaşantısına ait tanıtım filmi gösterildi. Azerbaycan kültürünü anlatan bir sunum yapıldı. Ardından Azerbaycan’a özgü geleneksel dans gösterisi ve müzik dinletisi gerçekleştirildi. Azerbaycan tanıtım videosunun ardından Sedaye Aliyeva, Azerbaycan Cumhuriyeti hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Azerbaycanlı öğrenciler ise Afyonkarahisar ve üniversite hakkındaki duygu ve düşüncelerini paylaştı. Sakine Safarova, “Azerbaycan” adlı şiiri seslendirdi. Etkinliğin dans gösterileri bölümü büyük ilgi gördü. Naz Eyleme, Arşın Mal Alan, Lezginka, Şalaho gibi geleneksel Azerbaycan dansları izleyicilerle buluştu. Gösteriler, izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı. Son olarak, “Yaşa Azerbaycan” müziği eşliğinde gerçekleştirilen Yallı gösterisi ile programın dans bölümü sona erdi. Etkinlik, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Editör: Ayben Horzum