PARKHAYAT’TA DİYALİZ HASTASINA KÜÇÜK KESİ YÖNTEMİYLE ZORLU BİR OPERASYON OLAN KALP KAPAKÇIĞI AMELİYATI BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Özel PARKHAYAT Afyonkarahisar Hastanesi Kalp Sağlığı Merkezi doktorlarından Dr. Erdinç Naseri, kalp kapakçığı yetmezliği oluşan, 56 yaşındaki diyaliz hastasının göğüs kafesi açılmadan, küçük kesi yöntemiyle operasyon yaparak sağlığına kavuşturdu.

A. Y. adlı hasta geçtiğimiz günlerde göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetiyle Özel PARKHAYAT Afyonkarahisar Hastanesi Kalp Sağlığı Merkezi’ne başvurdu. Hastanın yapılan anjiyografisinde kalp kapakçığında triküspid yetmezliği olduğu belirlendi. Bunun üzerine hastanın kalp ameliyatı yapılması planlandı. Aynı zamanda diyaliz hastası olan hastanın yapılan değerlendirmeleri sonrasında bu ameliyatın göğüs kafesini açmadan, sağ göğüs altından 5 cm.lik küçük bir kesiyle kalp kapakçığına müdahale edileceğine karar verilerek ameliyata alındı.

Kalp Damar Cerrahı Dr. Erdinç Naseri’nin planlayıp uyguladığı ameliyat 3 saat sürdü. Dr. Erdinç Naseri ameliyatla ilgili olarak; hastanemize göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile gelen 56 yaşındaki diyaliz hastasının yapılan muayene ve tetkikler sonucunda sağ kalp kapakçığında ciddi oranda kaçak olduğunu ve kalp kapakçık yetmezliğine operasyon ile müdahale edilerek onarılmasına karar verildiğini, bununla birlikte bu ameliyatın göğüs kafesini açmadan küçük bir kesiden girilerek gerçekleştirilmesinin kararlaştırıldığını ve operasyon sonrasında da hastanın hiçbir istenmeyen durumla karşılaşılmadan sağlığına kavuştuğunu belirtti.

2008-2024 yılları arasında PARKHAYAT Kalp Sağlığı Merkezin’de 3000 den fazla başarılı kalp ameliyatı gerçekleştirildi. 2018 yılından itibaren yapılan koroner by-pass ve kapak ameliyatlarının önemli bir bölümü kapalı yöntem kalp ameliyatı olarak yapıldı. Türkiye’de sadece birkaç merkezde uygulanabilen bu yöntemin özellikle operasyon sonrasında hastanın konforunu yükseltip, günlük yaşamına daha hızlı dönebilmesi açısından önemli bir yöntemdir. Bir çok hastanede yapılamayan bu tür spesifik operasyonların tamamının PARKHAYAT Hastanesi’nde kolay ve başarılı bir şekilde yapıldığını, bu operasyonlar için Afyonkarahisar dışında farklı pek çok ilden de hastaların başvurduğunu, Afyonkarahisar’ın kalp damar cerrahisinde bölgede önemli bir merkez haline geldiğini belirtildi.