OLGUN; “EMEKLİYE ‘MÜJDE’ DEDİLER EMEKLİYİ BİTİRDİLER”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hakan Şeref Olgun;-“Emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine çekilsin çağrılarımıza kulaklarını tıkadılar”

“Adli para cezaları yüzde 400 arttıran hükümet, emekli bayram ikramiyesini yüzde 50 arttırıyor”

“ Partili Cumhurbaşkanı Meclisin kontrolünü elinde tutuyor”

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun, 8. Yargı paketiyle ilgili TBMM Genel Kurulunda yatığı konuşmada, 17 ayrı kanunda değişikliğin yer aldığı torba yasanın, AKP hükümetinin alelacele görüşülerek karara bağlanmasını istemesinin, meclisi itibarsızlaştırdığını söyledi.

Milletvekili Olgun; “Kamuoyuna ‘yargı paketi’ olarak sunulan, içerisine vatandaşlarımızın ihtiyacına yönelik bir iki madde ekleyip, ‘müjde’ diye çıkarılan torba kanunları sorunları katmerlendirmekten başka işe yaramayacaktır” dedi.

8. Yargı paketinin 16 Şubat 2024 tarihinde TBMM Başkanlığına sunulduğunu hatırlatan Olgun, 20 Şubat’ta komisyonda görüşülerek, komisyon üyelerine yeterince çalışma yapmasına ve ilgili kurum ve meslek mensubu kişiler veya sivil toplum kuruluşları ile görüşme imkânı tanınmadığını ifade etti.

SİNAN ATEŞ DOSYASI GERÇEĞİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR

VALİ YİĞİTBAŞI, HASTANEDE YARALILARI ZİYARET ETTİ VALİ YİĞİTBAŞI, HASTANEDE YARALILARI ZİYARET ETTİ

Konuşmasında Sinan Ateş cinayetinin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen yargılama safhasına geçilemediğini belirten Milletvekili Olgun, “Sinan Ateş öldürüleli bir yılı geçti, hâlâ ortada bir dava yok. Soruşturma süreci bu kadar uzun süren çok az dava vardır. Bu gecikme davaya müdahale edildiğine dair kuşkuları değil, gerçeği gözler önüne sermektedir. En son soruşturmayı yapan savcıya, iddianame yazmaması için ,”uzun süreli rapor alarak ortadan kaybol”  denildiği, savcının da, çoluğunu çocuğunu düşünerek ortadan kaybolduğu, şu anda da dosyaya bakma görevi olmamasına rağmen,  bir başsavcı vekilinin dosyayı elinde tuttuğu, dosyayı kapatmak için uygun zaman ve ortam kolladığı dedikoduları ayyuka çıkmıştır” diye konuştu.

YAPTIK OLDU ZİHNİYETİ DEVAM EDİYOR

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Afyonkarahisar Milletvekili Av. Hakan Şeref Olgun; “8’inci Yargı Paketi olarak bilinen ilgili kanun teklifinde, iktidar geçmişte yaptığı birçok kanun teklifinde olduğu gibi yine ‘yaptık oldu’ anlayışı ile hareket etmiştir” dedi.

Özellikle Tazminat komisyonu kurulmasını düzenleyen teklifin ilgili maddeleri ile Adalet Bakanlığı bünyesinde geçici olarak kurulan Tazminat Komisyonu, 8. Yargı Paketi ile sürekli hale geldiğini belirten Olgun; “Böylece makul sürede yargılamanın tamamlanmasının mümkün olmadığı da bir anlamda resmen kabul edilmiş olmaktadır. Bundan sonra davası makul sürede bitmeyen, haksız yere tutuklanan, haksız yere gözaltına alınan kişiler, tazminat için Adalet Bakanlığı’na başvurmak zorunda olacaktır. Komisyonun benzer olaylarda benzer tazminat miktarına yönelik idari yaklaşımı hukuka aykırılık teşkil edecektir” diye konuştu.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI MECLİSİN KONTROLÜNÜ ELİNDE TUTUYOR

Meclise sunulan 8. Yargı paketinin, tek iradenin talimatları doğrultusunda çoğunluk gücüne dayanılarak hızlı bir şekilde kanunların kabul edilmeye çalışıldığını belirten Milletvekil Hakan Şeref Olgun, “Başkanlık sistemine geçildiğinde; milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılmış ve meclisin bu sistemde daha etkin olacağı çokça dillendirilmişti. Ancak; geldiğimiz noktada, meclisin etkinliğinin azaldığı görülmektedir. ‘Artık iktidardan meclise yasa tasarısı gelmeyecek, milletvekilleri yasa teklifi verecek, Kuvvetler ayrılığı daha güçlü olacak’ argümanlarıyla başlayan hayallerin gerçek hayattaki yansıması tam tersi tezahür etmiştir. Bürokratlar eliyle hazırlanan ve vekiller aracılığıyla gündeme gelen torba yasaların kanunlaştığı, yürütmenin meclise karşı sorumluluğu olmadığı için muhalefetin verdiği önergelerin geç cevaplandığı veya gerektiği şekilde dikkate alınmadığı bir sistemin içine düşmüş olduk” dedi.  

EMEKLİYE MÜJDE DEDİLER EMEKLİYİ BİTİRDİLER

‘Emeklilere müjde’ adı altında, bu torba kanununda, emeklilere verilen ikramiye tutarının yüzde 50 oranında artırıldığını ancak Adli para cezalarının yüzde 400 arttırıldığına dikkat çeken Olgun, şunları kaydetti;

“Emekli yılı olarak ilan ettiğiniz 2024 yılında müjde olarak sunduğunuz rakam kabul edilebilir değildir. Milyonlarca emekliye 3.000 TL bayram harçlığını reva görüp bunu ‘müjde’ olarak mı sunacağız şimdi bu teklifle. 2018'de emekli bayram ikramiyesi 1.000 TL idi ve bu miktar o dönemin asgari ücretinin yüzde 62'siydi. Aradan geçen 6 yılda emekli ikramiyesini onca enflasyon ve pahalılığa rağmen sadece 1.000 TL artırarak 2.000 TL yaptınız ve asgari ücretin yüzde 12'sine düşürdünüz. Şimdi 2.000 TL'yi yüzde 50 attırıp 3.000 TL yapmakla mı övüneceksiniz? Bir de matah bir şey yapmış gibi bunu ‘Emekliler Yılı’ kapsamında ‘müjde’ olarak mı sunacaksınız? Bu teklifi hazırlayan ve destekleyenlere sormak istiyorum 3.000 TL'nin alım gücünden haberdar mısınız? Emekli ikramiyesinin harçlık düzeyine düştüğünün farkında mısınız? Açıklanan 3 Bin TL ikramiye tutarı; kabul edilebilir, sindirilebilir, vicdanlarda onaylanabilir bir rakam olmaktan çok uzaktır.

Elinizi vicdanınıza koyun lütfen. Emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine çekilmesine yönelik çağrılarımıza tıkadığınız kulaklarınızı, kapadığınız gözlerinizi, bari bayram ikramiyesi konusunda alım gücü ve hayatın gerçeklerine açın. Bu çerçeveden baktığımızda, emekli ikramiyesinin enflasyon karşısında erimemesi ve ilk çıktığındaki değeri koruyabilmesi için en az 7000 TL olması için komisyonda verdiğimiz önerge, diğer önergelerimiz gibi reddedilmiştir. Genel kurulda ilgili maddenin gerçekçi kriterlere göre yeniden güncellenmesini, kabul edilebilir bir düzeye çıkarılmasını umuyorum.”

GÖRÜNTÜ:

ttps://wetransfer.com/downloads/241791962a543cce6c8b25662cc5847620240229084802/795c193edc014e441357d70ec680698d20240229084836/720fd2