TAPU VE KADASTRO MÜDÜRLÜKLERİ 177. YILINI KUTLUYOR TAPU VE KADASTRO MÜDÜRLÜKLERİ 177. YILINI KUTLUYOR

MİLLETVEKİLİ YURDUNUSEVEN, “AVUKATLAR YARGININ EN TEMEL UNSURLARIDIR”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayarak, “Hukuk sistemini sağlıklı işleyebilmesinde büyük bir görev üstlenen avukatlar, yargının en temel unsurlarıdır” dedi.

5 Nisan Avukatlar günü dolayısıyla açıklama yapan Milletvekili Yurdunuseven, avukat meslektaşlarının bağımsız bir hukuk devleti olan ülkemizde ne denli önemli bir görev ifa ettiklerini vurguladı. Yurdunuseven,

"Hukuk sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından savunma sorumluluğuyla yükümlü meslektaşlarım olan avukatlar, vatandaş, devlet ilişkilerinin çağdaş çerçevede yürümesi açısından önemli bir görev yapmaktadırlar. Hukukun üstünlüğü ilkesinin uygulamada somutlaşmasında, yargı bağımsızlığının ayrılmaz unsuru olan savunmanın önemi tartışılamazdır. İnsanların yaşam kadar önemsediği, hak ve adaletin gerçekleştirilmesini sağlayan yargı, iddia ile savunma ve karardan oluşan üç temel unsur üzerine kurulmuştur. Bu nedenle bağımsız savunmanın temsilcisi olan avukat, yargının kurucu unsurlarındandır. Savunmanın temsilcisi olan avukatların olmadığı, savunma ve avukata gereken önemin verilmediği yerde; hak ve adalet yoktur, adil yargılama yoktur. Ayrıca hukuk devletinden de söz edilemez. İçerisinde bulunmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduğum avukatlık mesleği, hukuk sisteminin vazgeçilmezidir” dedi.

Yurdunuseven açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:

"Adaletin teminatı, hukukun savunucusu olan tüm avukatların Avukatlar Günü kutlu olsun!

Başta hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunan tüm değerli meslektaşlarımız olmak üzere, adaletin peşinde koşan herkese saygı ve sevgilerimizle."