KUMARTAŞLI GÜVEN TAZELEDİ

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanlığı 7. Olağan Genel Kurul toplantısı bugün sabah Korel Termal Otel’de yapıldı. Dernek Şubesi’nin 15 yıllık Başkanı Malül Gazi Piyade Uzman Çavuş İsmail Kumartaşlı ve listesi dernek üyelerinin oybirliğiyle tekrar göreve seçildi. Toplantıda ve seçimde derneğin toplam 378 üyesinden 250’si hazır bulundu.

“HAKLARIN İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Genel kurul toplantısı Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunulması, vefat dernek üyelerini anma amacıyla hazırlanan slayt gösterisinin izlenmesiyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından toplantının açış konuşmasını Malul Gazi İsmail Kumartaşlı yaptı. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği’nin 109’ncu kuruluş yıl dönümünde dernek şubesine başkanlık yapmak ve yeniden başkan adayı olmaktan büyük onur duyduğunu belirten Başkan Kumartaşlı, “Türk Ulusunun var oluşunun milli birlik ve beraberliği ile vatan sevgisinin ölümsüz sembolleri olan aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin manevi varlıkları, tarih ve ulus bilincinin yerleşmesinde ve sahip olduğumuz yüce değerlerin gelecek nesillere aktarılmasında kullanılabilecek en değerli hazinemizdir. ​Bu cennet vatanı kanları ile sulayarak bizlere emanet eden aziz Şehitlerimize karşı bize düşen görev anılarını daima canlı tutmak geride kalan acılı anne, baba, dul ve yetimlerine sahip çıkarak toplum içersinde onurlu ve kendine yaraşır bir hayat tarzının temini için gerekli tüm imkânları sunarak sorunları ile gönülden gelen bir istekle ilgilenmek ve çözüme kavuşturmaktır.​Bu anlayışla muhtelif yasalar ve idari düzenlemeler ile Şehitlerimizin geride kalan acılı anne, baba, dul ve yetimlerine, Gazilerimize bazı haklar sağlanmıştır. Derneğimiz Genel Merkezi ve Şubeleri olarak verilen hakların iyileştirilmesi için olanca gücümüzle çalıştık çalışmaktayız. ​Son 3 yıl içesinde Derneğimiz Genel Merkezinde Genel Başkanımız Malul Gazi Mustafa IŞIK ile birlikte TBMM’de kanuni düzenleme yapılması için tüm siyasiler ve bürokratlar defalarca görüştük.” dedi.

Afyon’da Başkan Kumartaşlı Güven Tazeledi

“HAZIRLANAN DOSYALAR YETKİLİLERE VERİLDİ”

“Genel Başkanımızın öncülüğünde Meclis Çalışma gurubu kurulmuş toplantılar yapılmıştır.” diyen Başkan Kumartaşlı,”Bu toplantıların sonuncusunda; Milli Savunma Bakanı Emekli Orgeneral Yaşar Güler,  Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktarloğlu,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, MHP Grup Başkanı Muhammed Levent Bülbül, Emekli Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan YardımcısıRıdvan Duran, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şehit Yakınları, Gaziler Genel Müdürü Şemsettin Yalçın, İçişleri Bakanlığı Müşaviri Hatice Atan, Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü E.Tuğg. İsmail Şanlı, Mehmetçik Vakfı Genel Müdürlüğü Yardım Müdürü Emekli Topçu Kıdemli Albay  Ercan Kaplan, MHP Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk, Derneğimiz Hukuk Müşaviri Av. Serpil Öztürk İle görüşülmüş olup konular bire bir dosyalar halinde yetkililere verilmiştir.” diye konuştu.

“TALEPLERİMİZİN KANUNLAŞMASINI İSTEDİK”

Görüşmeler esnasında yetkililerden tüm şehit çocuklarına iş hakkı talep ettiklerini ifade eden Başkan Kumartaşlı, “Görüşmelerde yetkililerden; Şehit anne, babalarının Kanun’da yetim değil, şehit anne babası olarak geçmesini talep ettik. Şehit Anne Babalarının Aylıklarının özellikle evli şehit anne babalarının aylıklarının yükseltilmesi, er, gazilerin maaşlarının yükseltilmesi, şehit, gazi çocuklarının serbest dolaşım kartlarındaki 25 yaş sınırının kaldırılması, vazife malulü olarak hak alanların 5434/45 özel hastanelere ücret ödememeleri, Sağlık Uygulama Tebliğinin (SUT)  düzenlenmesi, ortez, protez ilaç farkı alınmaması, Rütbeli Vazife Malullerinin (5434/45 SK.) 2014 tarihinde alamadıkları yüzde 25 zam oranının verilmesini talep ettik. Şehit ailelerine 7 yılda bir devamlı ÖTV muafiyeti araç alma hakkı verilmesi, gazilere  ÖTV ve MTV muafiyetli araç alma hakkının verilmesini istedik. Tüm bunlar hakkında kanuni düzenlemelerin yapılması istenmiştir.” şeklinde konuştu.

“İTİBARIMIZI KORUYALIM, DERNEK ÇALIŞMALARIMIZI CİDDİYE ALALIM”

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği üyelerinin büyük bir aile olduğunun altını çizen Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, şunları kaydetti: “Şahsım olarak bu ulvi görevi yaklaşık 15 yıldır yaparken sizlerin evlerinin birer parçası olduğumu düşünüyorum. Ailem ile mesai mefhumu gözetmeden üstün görev anlayışı içersinde büyük bir ciddiyet ve görev bilinci ile dernek başkanlığını yapmaya çalıştım. Derneğimizi Türkiye’deki en güzel dernekler arasına çıkartarak çalışmalarımızla tüm kesimlerin takdirini aldık. Hiçbir zaman üstlendiğim görevin ciddiyetini unutmadım unutturmadım. Hiçbir zaman derneğin kapısından kravatsız girmedim. Orman İşletme Müdürlüğünde aynı zamanda görevli olduğumdan dolayı 24 saat çalıştıktan sonra yine derneğimizin başına gelerek derneğimizde hizmet etmeye çalıştım. Bu görev yaparken başta da söylediğim gibi tamamen fahri olarak görev yapmaya çalıştım. Ben canımı dişime takmış ve ailemi dahi ihmal ederken Arada bazı olumsuz söylentilerin söylendiği kulağıma gelmekte çalışma azmim kırılmakta özellikle gazi arkadaşlarımın kendilerini toplamalarını toplum içersinde hal ve hareketlerine dikkat etmelerini Dernek Başkanı olarak toplum içersinde ve kurumlar arasındaki sağladığımız itibarımızı düşürmemelerini istiyorum. Derneğimizde yapılan çalışmaları tüm üyelerimizin ciddiye almalarını rica ediyorum. Benden bir isteğiniz olduğunda ivedilikle yerine getirmeye çalışıyorum. Hastane randevusu, ÖTV indirimi araç alımı, tekerlekli araç temini vs. Yeri geliyor günlerce bir konuyu takip ettiğimiz oluyor. İşin bitiminde bir telefon ile aranıp eline sağlık bizim işimiz sayende çözümlendi biz gidiyoruz denilmesini şahsen sizlerden bekliyorum.”

“DERNEĞİMİZE ÜYELERİMİZ SAHİP ÇIKIYOR”

Başkan Kumartaşlı, sözlerine şöyle devam etti: “Görevimiz süresince Afyonkarahisar ve ülke gündemini takip ederek bizimle ilgili olaylarda teşekkür etmesini’de bildik tepki göstermesini de bildik. Zamam zaman basın açıklamaları yaparak sizlerin adına düşündüklerinizi yüksek ses ile kamuoyunda dile getirdik. Dernek üyelerimizi hep birlik beraberlik içersinde tutmaya yönelik faaliyetlerde bulunduk mesaj sistemin ile gönderdiğimiz mesajların sonuna muhakkak iletişim numarası yazarak üyelerimizin aralarında birbirlerinin aramasını acılarını sevinçlerini paylaşmalarını istedik. Derneğimiz Afyonkarahisar Şube Başkanlığı Türkiye’de birlik ve beraberlik yönünden tek şube olma özelliğini korumaktadır. Buradan Bir konu hakkında teşekkürlerimi sizlere sunmak isterim. 4 Ocak 2024 tarihinde Genel merkezimizin kararı olan üye aidatının 300 TL olduğunu sizlere duyurduk. 4 Şubat 2024 tarihi itibarıyla bir ayda 378 üyeden yaklaşık 230’u fazla fazla bağış yaparak ödedi. Geçmiş yıllardan da hiç üye aidatı alacağı kalmadı. Bu gösteriyor ki sizler bu derneğe sahip çıkıyorsunuz. Bir ricam da sizlerden derneğimizin sosyal medya hesaplarını takip etmenizdir. Bakıyorum da bizim üyelerimiz haricinde herkes bizi takip ediyor. Sosyal medya hesaplarımızdan sadece derneğimiz ile ilgili konuları paylaşmaktayız. Değerli üyelerimiz bizler sizlere hizmet etmeye çalışırken bizlere desteklerini hiç esirgemeyen kapılarını sonuna kadar açan Afyonkarahisar Valisi Sayın Kübra Güran Yiğitbaşı’na, önceki İkmal ve Garnizon Komutanımız Tuğgeneral Osman Alp ve mevcut İkmal ve Garnizon Komutanımız Numan Yöner’e tüm askeri birlik komutanlarına, İl Genel Meclisi Başkanımız Av. Burhanettin Çoban’a, tüm kurum kuruluş müdürlerine ve personeline teşekkür ediyorum. Benim her zaman yanımda olan her faaliyetimi destekleyen eşime şükranlarımı sunarım. Acısıyla tatlısıyla 3 yıllık bir dönemi geride bıraktık. Memleketimiz için sizler için iyi bir şeyler yapmaya çalıştık haklarınızı helal ediniz benden yana da helal olsun. Sözlerime son verirken Aziz Şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize sağlık diliyor vatan savunmasında bize görev düşecek olursa canımızı seve seve vereceğimizi bildiririz.” Toplantı yönetim, faaliyet ve denetim kurul raporlarının okunup tek tek ibra edilmesiyle tamamlandı.

KUMARTAŞLI YENİDEN BAŞKAN

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube yönetim kurulu Malul Gazi İsmail Kumartaşlı’nın başkanlığında; Fuat Saraç, Süleyman Üye, Mahmut Karatek, Şemsettin Kumrular’dan oluştu. Denetleme Kurulu Üyeliğine; Kemal Durmuş, Hasan Ceylan, Yusuf Akin seçildi. Disiplin Kurulu Üyeliklerine; Cihan İlhan, İbrahim Karadirek ve Alaaddin Mutlu seçildiler. Delegeliğe; Ertuğrul Demir ve İdris Güneş seçildi.