Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Zekeriya Kaya açıkladı: Kalp sağlığı için nelere dikkat edilmeli?

 PARKHAYAT Afyonkarahisar Hastanesi Kalp Sağlığı Merkezi kardiyoloji uzmanlarından Doç. Dr. Zekeriya Kaya, kalp sağlığıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Doç Dr. Zekeriya Kaya, kalp ve damar hastalıklarının günümüzde artan bir sorun olduğunu ve bu konuda farkındalık oluşturmanın büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

PARKHAYAT Afyonkarahisar Hastanesi Kalp Sağlığı Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Zekeriya Kaya’dan kalp sağlığı ve kalp hastalıklarının tanı ve tedavisiyle alakalı önemli bilgiler paylaştı.

PARKHAYAT Afyonkarahisar Hastanesi Kalp Sağlığı Merkezi kardiyoloji uzmanlarından Doç. Dr. Zekeriya Kaya, kalp sağlığıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Doç Dr. Zekeriya Kaya,  kalp ve damar hastalıklarının günümüzde artan bir sorun olduğunu ve bu konuda farkındalık oluşturmanın büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

Doç. Dr. Zekeriya Kaya, özellikle fiziksel aktivitenin kalp sağlığı üzerindeki etkilerini anlatarak, düzenli egzersizin kalp damar sistemini güçlendirdiğini ve koruyucu bir etki sağladığını belirtti. Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde daha fazla oturarak geçen zamanın kalp sağlığına olumsuz etkiler yarattığını ifade eden Kaya, "Günlük hayatta basit egzersiz alışkanlıkları edinmek, kalp sağlığını korumak adına oldukça etkili olabilir" dedi.

Doç. Dr. Zekeriya Kaya, sağlıklı beslenmenin kalp ve damar sağlığı üzerindeki kritik rolünü de ayrıca vurguladı. Omega-3 yağ asitleri içeren balıkların tüketiminin, kalp damar hastalıkları riskini azalttığını ve kolesterol seviyelerini düzenlediğini söyledi. Aşırı tuz, şeker ve doymuş yağ alımından kaçınılması gerektiğini belirterek, dengeli bir diyetin kalp sağlığı için temel olduğunu vurguladı.

Doç. Dr. Zekeriya Kaya, sigara kullanımının kalp sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine de değindi. Sigaranın kalp damar sistemi üzerindeki zararlarını anlatan Kaya, sigara içenlerin bu alışkanlıklarını terk etmelerinin kalp sağlıkları için hayati önem taşıdığını ifade etti.

Kalp ve Damar Hastalıklarının Tanı ve Tedavisinde Radyal (El Bileğinden) Anjiyografi

Doç. Dr. Zekeriya Kaya, el bileği anjiyografisi veya radyal anjiyografi olarak bilinen girişimsel işlemle alakalı da bilgiler verdi.

Geleneksel anjiyografi yöntemlerinde kullanılan femoral arter yerine, radyal arterin kullanıldığı bu inovatif teknik sayesinde, hastaların daha hızlı iyileşme süreci geçirdiğini ve komplikasyon riskinin azaltıldığını ifade eden Doç. Dr. Zekeriya Kaya, bu yöntemin avantajları konusunda yaptığı açıklamada, "El bileği anjiyografisi, hastalara daha konforlu bir invazif deneyim sunarken, aynı zamanda iyileşme süreçlerini kısaltarak hastaların günlük yaşamlarına daha hızlı dönüş yapmalarını sağlıyor" dedi.

El bileğinden yapılan anjiyografinin, özellikle kalp damar hastalıklarının tanısında ve tedavisinde etkili bir seçenek olduğunu, yöntemin, hastaların daha rahat bir pozisyonda olmalarını sağlayarak, girişim sonrası ağrı ve rahatsızlık hissini minimize etiğini ifade eden Doç Dr. Zekeriya Kaya, işlemin, femoral arterin kullanıldığı diğer geleneksel kasıktan yapılan anjiyografi yöntemlerine göre daha düşük bir enfeksiyon riski taşıdığına da dikkat çekti.