AFSÜ YENİ ULUSLARARASI ANLAŞMALARLA GELİŞİMİNİ SÜRDÜRÜYOR

Kurulduğundan bugüne yurtdışındaki saygın akademik kuruluşlar ile çok sayıda bilimsel iş birlikleri geliştiren AFSÜ, son olarak 6 ülkeden 13 üniversite ile anlaşmalar yaptı. Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, “Hâlihazırda 15 farklı ülkedeki 36 akademik kurumla anlaşmamız bulunuyor. Küresel görünümünü güçlendirmeyi amaçlayan AFSÜ’de öğrenci ve personelimizin uluslararası akademik deneyimini geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Üniversitemiz, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından denkliği tanınan Kosova, Arnavutluk, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan ve Özbekistan’daki üniversiteler ile yeni Uluslararası Mutabakat Zabıtları (MoU: Memorandum of Understanding) imzaladı. AFSÜ Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin girişimi ile hayata geçirilen son anlaşmalar ile AFSÜ’nün MoU yaptığı ülke sayısı 8’e anlaşma sayısı ise 20’ye yükseldi.

Erasmus+ KA131 Yükseköğretim Öğrenci ve Personel Hareketliliği Değişim Programı ile de 7 Avrupa ülkesindeki 16 üniversite ile anlaşması bulunan AFSÜ mensupları, uluslararası öğrenci ve personel değişim hareketliliğine imkân sağlayan bu anlaşmalarla farklı coğrafyalardaki çeşitli üniversitelerde akademik faaliyetler gerçekleştirebiliyor.

MoU’lar ile AFSÜ’nün akademik süreçlerini uluslararası standartlara uygun hâle getirmek ve öğrencilerin mesleki gelişimi için ortak araştırmalar yapmak, bilimsel bilgi ve teknik materyal alışverişinde bulunmak; kongre, konferans, sempozyum, seminer gibi ortak bilimsel toplantılar düzenlemenin, yenilikçi projeler geliştirmenin ve bunları tanıtmak için müşterek hareket edilmesinin yanı sıra tüm ortak faaliyetlerde, taraf üniversiteleri kapsayan sosyal yardım çalışmaları yürütülmesi hedefleniyor.